Při platbě předem na účet máte poštovné zdarma!

Jak to funguje

Základem je lety praxe prověřené průmyslové dálkové ovládání. Nosná frekvence je 315 MHz, s kódováním. Podobně jako u dálkového ovládání zámku auta je prakticky nemožné signál rušit nebo ovládat jiným než spárovaným ovladačem (kód má 43 miliónů kombinací a nejedná se o “plovoucí” kód).
Při stisku tlačítka na ovladači sepne příslušné relé v modulu přijímače, přes sepnutý kontakt začne  téct proud do cívky nebo jiného ovládacího prvku navijáku. Nic složitého, žádný prostor pro chyby.
 
Na jaký naviják jdou naše ovládaní namontovat?
Obecně lze říct, že na všechny navijáky, které se ovládají elektronicky, takže pomocí tlačítek. Pokud máte mechanický, provázky ovládaný, naviják, tak ovládáni nemá co ovládat. Lze však  k takovému navijáku namontovat vzduchový (elektropneumatický) píst či písty a ty pak ovládat na dálku přes náš systém. Kde vám v tomto ohledu nejlépe poradí? Zkuste www.KOVAZ.cz .
 
Dosah 
Funkční vzdálenost můžeme garantovat na 100 metrů v lesním terénu, včetně práce ve svazích. V praxi je dosah větší. 
 
Ovládací relé
V přijímači jsou instalována ovládací relé, která sepnou okamžitě, jak stisknete tlačítko na dálkovém ovladači (není znát žádná prodleva). Relé jsou dimenzována na 10 A při 12 V SS. Obyčejně do ovládacích cívek (magnetů) navijáku teče proud okolo jedné ampéry. Relé jsou tedy výrazně předimenzovaná.
 
Bezpečnost
V případě nebezpečí lze přijímač ihned odpojit stisknutím tlačítka VYP (vypnuto) na ovladači. Pokud by se ovládaní dostalo mimo dosah, přijímač automaticky odpojí všechna interní relé. K odpojení všech relé v přijímači dojde i při vybití baterií pod bezpečnou mez.
 
Baterie 
Baterky se používají alkalické typu LR6 (AA, obyčejné tužkové 1,5 V). Vždy 2 kusy. Výdrž je v řádu týdnů až měsíců. Záleží na intenzitě používaní, vzdálenosti od přijímače, venkovní teplotě, částečně dochází i k samovybíjení. 
 
Zapojení přijímacího modulu
Modul obsahuje řídící elektroniku, anténu, sadu relé a dvě pojistky. 
První pojistka chrání elektroniku (0,5 A), druhá chrání silová relé a obvody k nim zapojené (10 A).
Přijímač se standardně dodává metrovým kabelem s otevřeným koncem. Je možné si dokoupit sedmi pólovou vidlici pro připojení k navijáku. Popřípadě i zásuvku, pokud jí naviják nedisponuje. Ale je možné použít jakýkoliv konektor stavěný na zátěž přes jednu Ampéru nebo připojit kabely na přímo.
Pro zapojení slouží  český grafický návod, kde je jsou všechny jednotlivé funkce popsány, včetně zapojení bistabilního relé. Lineární pohon má svůj vlastní návod. Obecně platí, že auto elektrikář zapojí na traktor přijímač rychleji a precizněji, navíc má určitě potřebný spojovací materiál. Ale pokud si chcete modul zapojit svépomocí, určitě se vám to podaří, stačí postupovat dle schématu. 
 
Bistabilní relé
Jelikož dálkové ovládaní je konstruované  tak, že po uvolnění tlačítka se ihned ovládací relé v přijímači rozepne, je dobré mezi přijímač a cívku brzdy zařadit bistabilní relé, které po stisku tlačítka zůstane sepnuté, dokud je nestisknete znovu. Můžete tedy jít zapřáhnout klády, aniž byste museli stále držet stisknuté tlačítko brzdy na dálkovém ovladači.
 
Regulace plynu
Pro regulaci otáček motoru traktoru lze použít Lineární motor. Jedná se o píst ovládaný malým elektromotorem. Nejlepší zkušenost máme s pohonem, který má maximální vysunutí pět centimetrů a rychlost posuvu jeden centimetr za sekundu. Regulace je plynulá a spolehlivá. Instalací regulace plynu šetříte naftu. Necháte totiž traktor “bafat” na nízké otáčky, kdy je spotřeba nejnižší, a plyn přidáte těsně před navíjením.
 
Volné kanály
Pokud využijete jen dva kanály ze čtyř nebo čtyři ze šesti, můžete zbylé využít například pro dálkové zapnutí klaksonu. Další možností je ovládat dálkově startér traktoru, případně i zhasnutí motoru. 
 
Záruka a servis
Víme, že každý den, kdy traktor stojí, je drahý, tak nehrajeme na třicetidenní reklamační lhůtu. Pokud Vám ovládání přestane fungovat, z jakéhokoli důvodu, pošleme Vám jiné ihned, jakmile to bude možné (běžně ještě ten den, PPL Vám ho doručí často už druhý den ráno). To, jestli budeme řešit opravu jako reklamaci nebo hrazenou zákazníkem, se domluvíme později. Prostě zavoláte a najdeme společně řešení. 
Případné opravy si řešíme sami, většinu dílů máme skladem.
Záruka je ze zákona 24 měsíců, při nákupu na firmu je záruka 1 rok.
 

Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole: